سناریو در خانه هوشمند

سیستم های هوشمند ساختمان علاوه بر قابلیت های حفاظتی و ایمنی، امکانات رفاهی و کنترلی قابل توجهی مطابق با سلیقه مشتریان خود ارائه می دهند. این قابلیت ها در سیستم های مختلف متفاوت است. سازندگان در این زمینه بیشترین تمرکز خود را بر جذاب بودن و جلب توجه مشتریان به عمل می آورند.

اجرای انواع سناریو در ساختمان
سناریوها برنامه هایی هستند که در ساختمان به منظور هماهنگی هر چه بیشتر بخش های مختلف سیستم و شبیه سازی حضور انسان در خانه بکار می روند. این سناریوها از لحاظ امنیتی و بهینه سازی مصرف انرژی نقش بسزایی در ساختمان ایفا می کنند. برای نمونه به چند سناریو که در سیستم مدیریت هوشمند وجود دارد اشاره می شود:

۱) سناریوی میهمان

با انتخاب این گزینه در سیستم چراغهای لوکس و لوسترها در سالن روشن می شوند در این حالت بیشترین تولید نور در سالن خانه ایجاد می شوند. پس از خروج میهمانان براحتی با تنظیم مجدد، سیستم به حالت قبل باز می گردد.

۲) شبیه سازی حضور انسان در خانه

یکی از نگرانی های عمده ی مردم در هنگام خروج از خانه، روشن کردن چراغهایی در ساختمان است که بیانگر حضور انسان در خانه باشد. البته روشن چراغها برای مدت طولانی (مثلاً در سفر) باعث مصرف انرژی شده و از طرفی با یکسان بودن شرایط در خانه، دیگران براحتی متوجه به عدم حضور ساکنین در خانه می گردند. سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، نوعی پویایی و تحرک را در ساختمان ایجاد می نماید. بدین ترتیب که طی فواصل زمانی معین اقدام به روشن و خاموش نمودن چراغها کرده و این طور وانمود می سازد که افراد در خانه مشغول انجام فعالیت های رایج زندگی هستند. این وضعیت تا حدود زیادی سارقین را به اشتباه انداخته و در جهت ارتقاء امنیت ساختمان نقش مؤثری ایفا می کند.

۳) سناریوی خواب (SLEEP)

با انتخاب این حالت توسط کلیدهای صفحه نمایش، سیستم به طور هوشمند وضعیت خواب را در ساختمان فعال می سازد. در این سناریو سیستم با خاموش نمودن کلیه چراغها(و روشن شده چراغ خواب) در خانه فقط اجازه تردد به ساکنین داخل خانه را می دهد و در صورت باز شدن درهای ورودی خانه و پارکنیگ باعث به صدا در آمدن آژیر می شود. بدین ترتیب ساکنین از این وضعیت در خانه با خبر می شوند.

۴) سناریوی سفر (TRAVEL)

با انتخاب سناریوی سفر در خانه، کلیه وسایل برقی در خانه بجز یخچال و فریزر خاموش می شوند. در صورت نیاز به روشن ساختن وسیله خاصی می توان از طریق پیامک به سیستم دستور لازم را ارسال نمود. برای امنیت بیشتر در ساختمان در این حالت شیر برقی گاز و آب ساختمان نیز قطع می شود. کلیه سنسورهای حرکتی، درب و آتش سوزی نیز به حالت فعال در آمده و امنیت و ایمنی ساختمان را تضمین می کنند.خانه هوشمند

۵) سناریوی خروج از خانه (Exit Home)

این سناریو مشابه سناریوی سفر است با این تفاوت که برای خروج از خانه در مدت کم و در حدود چند ساعت این حالت فعال می شود. تنها تفاوت این سناریو با سناریوی سفر، عدم بستن شیر آب و گاز در خانه می باشد. این حالت برای جلوگیری از خاموش شدن بخاری گازی، آبگرمکن، اجاق گاز و… در هنگام خروج موقتی از خانه می باشد.
همان طور که اشاره شد، سیستم امنیتی ساختمان بطور کامل فعال می گردد.

۶) سناریوی عادی (NORMAL)

ساکنین در یک خانه هوشمند در صورت نیاز می توانند کلیه امکانات سیستم هوشمند را بجز سنسورهای دود و گاز غیر فعال کرده و بطور عادی به زندگی خود در خانه ادامه دهند. با انتخاب حالت نرمال در خانه، سیستم این وضعیت را در خانه اجرا می کند.

۷) سناریوی روشنایی هوشمند (AUTO LIGHT)

یکی از راه های بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ایجاد روشنایی اتوماتیک است. این روش تا حدود زیادی جلوگیری از روشن ماندن چراغها در فضاهای مختلف خانه که بیشتر براثر فراموشی افراد اتفاق می افتد، مؤثر است. وقتی که این حالت در خانه فعال شود، با ورود افراد به درون اتاق ها، چراغها روشن شده و با خروج از اتاق، چراغ ها پس از چند دقیقه تأخیر زمانی، خاموش می شوند. میزان تأخیر زمانی نیز توسط کاربر قابل تنظیم می باشد.

۸)تماشای فیلم(سینمایی)

با فعال شدن این سناریو چراغ های سالن جهت نمایش فیلم خاموش شده و تنها نور مخفی مخصوص تماشای فیلم فعال خواهد شد.

۹)خواب به همراه پنجره

همان سناریوی خواب است با این تفاوت که اجازه باز کردن پنجره را خواهید داشت.

۱۰) سناریوهای اقتصادی

در این سناریو ها هدف طراحی سیستمی جهت نظارت کامل بر نحوه مصرف انرژی در ساختمان است. با توجه به شرایط مختلف روزانه در ساختمان، سیستم هوشمند تصمیم گیری های متفاوتی را اتخاذ خواهد کرد. در چنین سیستمی افراد اجازه باز نمودن پنجره های خانه را نخواهند داشت. و یا با توجه به الگوی مصرف انرژی، استفاده از برخی تجهیزات فقط در ساعات کم باری مجاز خواهد بود. درجه حرارت در چنین خانه ای به طور خودکار و بر اساس مقایسه با درجه حرارت بیرون ساختمان تنظیم می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید